Kubeczki menstruacyjne są wspaniałym rozwiązaniem dla kobiet podczas menstruacji. Przeciek może wystąpić, ale oczywiście nie musi. Jeśli się pojawia, to jest irytującym przeżyciem. Czy to oznacza, że powinnaś zapomnieć o kubeczkach?
Absolutnie nie, istnieje kilka powodów, z których kubeczek menstruacyjny przecieka. W tym artykule dowiesz się jak to naprawić, by w pełni cieszyć się radością jaką daje Happy Cup.
1. Upewnij się, że odpowiednio dobrałaś rozmiar swojego kubka
Happy Cup występuje w dwóch rozmiarach: S i M. Rozmiar S jest przeznaczony dla osób z niską lub umiarkowaną obfitością miesiączki i jest nieco mniejszy niż rozmiar M. Większy rozmiar kubeczka jest przeznaczony dla pań, których okres jest bardziej (i bardzo) obfity.
Niezależnie czy dopiero zaczynasz miesiączkować, bądź czy masz już za sobą współżycie seksualne, jeżeli Twoje krwawienie miesiączkowe jest lekkie, rozmiar S będzie dla Ciebie odpowiedni.
Natomiast, jeżeli masz miesiączkę od umiarkowanej do obfitej lub poszczególne jej dni bardziej obfite i używasz rozmiaru S, przyczyną wycieku może być zbyt mała pojemność kubka w stosunku do krwawienia. W takiej sytuacji potrzebujesz większego kubeczka, a więc Happy Cup M!
Spróbuj i zobacz jaka będzie różnica. Rozmiar M pomieści więcej krwi menstruacyjnej, co pozwoli zapobiec wyciekaniu.
Jest wiele czynników doboru rozmiaru kubeczka menstruacyjnego. Zdecydowanie najważniejszymi są obfitość miesiączki oraz wysokość szyjki macicy. Szczegóły jak dobrać kubeczek menstruacyjny znajdziesz w następującym artykule na blogu Jak dobrać kubeczek menstruacyjny.
2. Możliwe, że potrzebujesz częstszego opróżniania kubeczka
Kubek można nosić do 12 godzin, ale niektórzy potrzebują opróżniać go częściej niż inni. U wielu kobiet częstotliwość opróżniania kubeczka zmienia się także zależnie od dnia miesiączki. Zazwyczaj pierwsze 2 – 3 dni okresu są bardziej obfite niż pozostałe.
Na początku stosowania warto abyś spróbowała opróżniać kubeczek tak często jak zmieniałaś tampony czy podpaski. Pomoże to Tobie znaleźć odpowiedni rytm Twojego ciała i da poczucie bezpieczeństwa, bez obaw, że kubeczek menstruacyjny przecieka. Z czasem już będziesz wiedziała co ile godzin musisz go opróżnić.
Jeśli masz obfitą miesiączkę (i stosujesz rozmiar M) sprawdź zapełnienie kubka co 4 – 6 godzin i zobacz czy taki czas jest dla Ciebie wystarczający. Może przeciek w Twoim przypadku wynika ze zbyt rzadkiego opróżniania kubeczka. W bardziej obfite dni zabezpiecz się dodatkowo wkładką, by zwiększyć swój komfort.
3. Zlokalizuj szyjkę macicy
Wiedza o tym, jak ułożona jest szyjka macicy może okazać się pomocna przy prawidłowej aplikacji kubeczka menstruacyjnego. To z niej płynie właśnie krew menstruacyjna. Szyjka macicy w ciągu całego cyklu zmienia swoje położenie, dlatego ważne by ją lokalizować właśnie podczas miesiączki, kiedy jest to najistotniejsze dla poprawnego ułożenia kubka.
Jeśli masz niską, bądź średnią, szyjkę macicy, bardzo prawdopodobne, że będziesz musiała przyciąć ogonek kubeczka, aby komfortowo zmieścił się w pochwie.
Jeśli natomiast Twoja szyjka macicy podczas okresu jest pochylona, możliwe, że potrzebujesz przyjąć odpowiednią pozycję podczas aplikacji. Najlepiej wtedy usiądź odchylając się lekko do tyłu bądź kucnij, tak aby nie wkładać kubeczka bezpośrednio pionowo.
Kubeczek może być umieszczony w pochwie zbyt wysoko, a nie tuż pod szyjką macicy, co może spowodować wyciek, ponieważ krew menstruacyjna nie może prawidłowo do niego wpływać.
To nic trudnego
Jeśli jesteś zaciekawiona, sprawdź pozycję swojej szyjki przed i w trakcie miesiączki, aby zorientować się jak zmienia się jej położenie (szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz we wspomnianym wyżej artykule o dobieraniu kubeczka).
Podczas miesiączki przypomina ona w dotyku czubek nosa, jest miękka i lekko wilgotna. Przed okresem znajduje się nieco niżej i jest bardziej twarda oraz sucha. Pełni ważną rolę w całym układzie rozrodczym kobiety, a jej położenie zależne od fazy cyklu, spełnia określone zadania.
4. Przy każdej aplikacji sprawdź czy kubeczek się otworzył
Za każdym razem po włożeniu kubeczka do pochwy ściśnij jego boki i obróć go kilka razy w którąś ze stron. Powinno się to stać dla Ciebie naturalnym kolejnym krokiem zawsze po aplikacji. Te proste czynności pomogą Ci się upewnić, że kubeczek całkowicie się wewnątrz otworzył.
Obracanie kubka i jego ściśnięcie tuż po aplikacji sprawia, że odpowiednio zasysa się on do ścianek pochwy. Nie pozostawiając żadnych luk powietrznych i skutecznie chroniąc przed przeciekaniem krwi wokół niego.
Po tych czynnościach przesuń delikatnie palcem wokół jego podstawy i sprawdź czy nie ma żadnych zagięć. Jeśli nie, oznacza to, że otworzył się prawidłowo. Jeśli tak, obróć go ponownie i lekko pociągnij w dół. Powinno już być wszystko w porządku!
5. Przetestuj inną metodę składania
Kubeczek menstruacyjny przecieka? Możliwe, że Twoja dotychczas ulubiona metoda składania jednak nie jest dla Ciebie.
Wypróbuj inne, które szeroko przedstawione i zobrazowane są w innym naszym artykule: Jak założyć kubeczek menstruacyjny.
Szczególnie polecam złożenie typu 7, które pozwala na małą średnicę kubeczka przy aplikacji oraz jednocześnie łatwe jego otworzenie wewnątrz pochwy.
6. Zmień pozycję ciała
Aplikacja kubeczka na stojąco może okazać się niezbyt wygodna. Wypróbuj wtedy kucnięcie/przysiad np. nad toaletą lub pod prysznicem (ciepła woda dodatkowo rozluźnia i uspokaja). W wyniku tej pozycji miednica lekko przechyli się, co może ułatwić szczelne przylgnięcie kubeczka do ścian pochwy. Już wcześniej wspominałam o tej pozycji.
7. Upewnij się czy prawidłowo oczyszczasz otwory powietrzne
Każdy kubeczek menstruacyjny posiada małe dziurki w górnej części. Służą one temu by kubeczek prawidłowo zassał się do ścianek pochwy, a następnie także bezproblemowo odessał, gdy chcesz go opróżnić.
Jeśli otwory powietrzne w Twoim kubeczku są zanieczyszczone przez krew czy inne płyny ustrojowe, będzie to utrudniać jego prawidłowe otworzenie się i uszczelnienie.
Zawsze przed aplikacją upewnij się, że wszystkie dziurki są czyste, niezatkane. Zwróć na nie uwagę gdy opłukujesz swój kubeczek przed ponowną aplikacją. Wystarczy podstawić otwory pod strumień wody bądź napełnić kubek wodą, przykryć szczelnie dłonią, obrócić i ścisnąć. Wtedy woda wydostanie się właśnie przez otwory powietrzne oczyszczając je.
8. Zdarza się to raczej rzadko…
…ale gdy masz bardzo silne mięśnie dna miednicy, możesz podczas wypróżniania się spychać kubeczek. Jeśli jest on odpowiednio zassany nie przesunie się znacznie, ale jednak możesz upewnić się czy nie jest zbyt nisko. Na pewno nie wypadnie, o to się nie ma co bać.
Pamiętaj by dokładnie umyć ręce i następnie palcem przesuń go z powrotem na jego miejsce, a więc troszkę wyżej. Kubeczek menstruacyjny nie powinien znajdować się ani zbyt wysoko ani zbyt nisko w kanale pochwy.
9. A może to mięśnie dna miednicy?
Wypróbowałaś wszystkie powyższe wskazówki i nadal spotyka Cię przeciek? Przyczyną mogą być mięśnie miednicy. W przypadku, gdy są one słabe, mogą nie móc przytrzymać kubeczka przy ściankach pochwy. Kubek zwykle przecieka wtedy, gdy wstajesz z pozycji siedzącej.
Nie martw się, skoro to mięśnie, to można je wzmocnić treningiem. Na pomoc przychodzą ćwiczenia Kegla wzmacniające mięśnie miednicy.
Dodatkowo silne mięśnie miednicy zapobiegają przyszłym problemom, takim jak wyciek moczu, a także ułatwiają poród i rekonwalescencje po porodzie oraz zwiększają satysfakcję seksualną obojga partnerów.
Czy na pewno Twój kubeczek menstruacyjny przecieka?
Jeżeli aplikujesz kubeczek podczas trwającego okresu, to pewna ilość krwi może się już znajdować na ściankach pochwy. Nie ma ona więc możliwości trafić do środka Twojego dopiero co włożonego kubka.
Taka krew musi spłynąć i może być mylnie zinterpretowana jako przeciek. Warto na pierwszy dzień miesiączki założyć wkładkę, by uniknąć stresu.
Inna pomyłka może wynikać z niedokładnego oczyszczenia kubeczka przed ponowną aplikacją oraz przypadkowego pozostania krwi na ciele.
Pamiętaj więc o dokładnym oczyszczaniu kubeczka między aplikacjami, odpowiedniej higienie miejsc intymnych oraz ewentualnym zabezpieczeniu się wkładką.
A może tak w skrócie…
Jeżeli zauważasz przeciek, a po wyjęciu kubeczka okazuje się, że jest wypełniony niemalże po brzegi, to oznacza, że musisz zwiększyć częstotliwość jego opróżniania, bądź wybrać większy rozmiar. Przeciek z przepełniania może się zdarzyć, szczególnie w bardziej obfite dni, gdy nasze ciało potrafi nas zaskoczyć. Nie martw się tym oraz na wszelki wypadek zastosuj wkładkę.
Natomiast, gdy kubeczek menstruacyjny przecieka, a nie jest w pełni wypełniony, to rozważ metody aplikacji, pozycję ciała przy zakładaniu kubeczka, również to czy masz odpowiedni rozmiar, czy dbasz o higienę kubeczka oraz siłę swoich mięśni miednicy. Pamiętaj, że osłabiają się one z wiekiem oraz po przebytych ciążach.
Nie zapominaj także za każdym razem po zaaplikowaniu kubka upewnić się czy się prawidłowo otworzył i dodatkowo go obrócić.