Kubeczek menstruacyjny co to jest?

artykuł kubeczek menstruacyjny co to jest

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kształtem przypominający kwiat tulipana, mały pojemnik wykonany z medycznego silikonu o najwyższej jakości. To właśnie kubeczek menstruacyjny stanowi perfekcyjną alternatywę dla tamponów i podpasek. Komfort i wygoda jakie zapewnia są dużo większe niż przy stosowaniu tradycyjnych środków higieny podczas miesiączki.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubek umieszcza się w pochwie podczas miesiączki, w efekcie skutecznie zbiera on płyn menstruacyjny oraz pozostaje niewyczuwalny. Dzięki zassaniu się do ścianek pochwy, dopasowuje się idealnie. Jest to możliwe z powodu zastosowaniu elastycznego, miękkiego silikonu do jego produkcji oraz specjalnej budowy kubeczka. Pozwala ona na zassanie jego górnej, grubszej krawędzi do ścianek pochwy, co uniemożliwia przesuwanie się i zapobiega przeciekaniu. Przed aplikacją kubeczka należy go złożyć, w efekcie zmniejsza się jego obwód i przypomina rozmiar większego tamponu. 

Kobieta trzyma kubeczek menstruacyjny na dłoni

W tym artykule przedstawię najważniejsze aspekty związane z kubeczkami.

Miej pewność, że wiesz o nich wszystko. 

Bezpieczeństwo kubeczków

Kubeczek menstruacyjny jest wykonany z elastycznego, hipoalergicznego silikonu klasy medycznej certyfikowanego przez amerykańskie towarzystwo FDA. Jest to najważniejsza instytucja dopuszczająca żywność, leki oraz produkty medyczne do obrotu. Po analizie wielu badań naukowych towarzystwo określiło kubeczki menstruacyjne jako bezpieczne.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do bawełnianych produktów, nie posiadają pestycydów i wybielaczy. Ryzyko wystąpienia zespołu szoku toksycznego jest natomiast na tak samo niskim poziomie jak w przypadku stosowania tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – innowacja?

Kubeczek menstruacyjny jest określany innowacją w higienie kobiet podczas miesiączki. Słusznie, gdyż mimo, że na światowym rynku kubeczki znajdują się od kilkudziesięciu lat, to od tego czasu technologia ich wytwarzania uległa znacznemu ulepszeniu. Wciąż zyskują coraz szersze grono zwolenniczek i zwolenników. Tak, zdecydowanie męskie grono również jest w stanie docenić szereg zalet kubeczków. W myśl przysłowia „happy wife, happy life” (z ang. szczęśliwa żona, szczęśliwe życie).

Kubeczek menstruacyjny zapewnia niebywały komfort, jakiego tradycyjne środki nie są w stanie dostarczyć. Panie, stosujące kubeczki menstruacyjne w efekcie przeżywają swoją miesiączkę dużo spokojniej, przyjemniej i bardziej higienicznie. Panowie zatem na pewno to dostrzegają. 

Po tym długim wstępie przejdę do konkretów, czyli kubeczek menstruacyjny i najważniejsze o nim informacje.

Ekologiczny kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest produktem zero waste, czyli wielokrotnego użytku, ponieważ można jeden stosować przez wiele lat. Średni czas stosowania wynosi do 10 lat. Tradycyjne środki wykorzystywane przez kobiety podczas miesiączki ulegają rozkładowi przez setki lat niszcząc środowisko oraz zanieczyszczając morza i oceany.

Kubeczek menstruacyjny na wyspie Zakynthos wspiera ekologie

Kubeczek Happy Cup na wyspie Zakynthos

Zużyte podpaski i tampony generują naprawdę olbrzymią ilość odpadów. W Polsce ich ilość sięga wartości 150 milionów miesięcznie. W efekcie prawdopodobnie większość z nich ląduje w morzach i oceanach co jest zabójcze w skutkach dla zwierząt wodnych. Kubeczek menstruacyjny jest także produktem przyjaznym dla wegan, produkowany bez okrucieństwa, bez wykorzystywania środków pochodzenia zwierzęcego (Vegan Friendly).

Kubeczek menstruacyjny a podpaski i tampony

Jeden mały kubeczek zastępuje wszystkie podpaski i tampony jakie musiałabyś użyć podczas miesiączki, także nie tylko ekologia, ale również spora oszczędność. Zakup kubka menstruacyjnego zwraca się po około 5 miesiącach jego stosowania.

Jak długo kubeczek menstruacyjny może być wewnątrz ciała?

Kubeczek menstruacyjny może znajdować się w pochwie nawet do 12 godzin. Jest to przyjęty maksymalny czas, którego nie zaleca się przekraczać. Częstotliwość wyjmowania kubeczka jednak należy dopasować indywidualnie zależnie od obfitości miesiączki. Jeżeli właśnie zaczynasz swoją przygodę z kubkiem to na początek spróbuj go opróżniać raczej tak często jak zmieniałaś podpaski i tampony. Następnie zobacz jak jest zapełniony po dłuższym czasie i w ten sposób z łatwością ustalisz swoją intensywność wyjmowania kubeczka menstruacyjnego.

Średnio kobiety zmieniają kubeczek od 2 do 4 razy na dobę. Ponieważ nie wchłania on krwi, a jedynie ją gromadzi, nie powstaje nieprzyjemny zapach czy wysuszanie pochwy (jak w przypadku tamponów). Znacznie zwiększa to poczucie komfortu.

Jak dbać o higienę kubeczków?

Odpowiednie dbanie o kubeczek menstruacyjny jest bardzo ważne. Po pierwsze po zakupie kubeczka konieczne jest, aby go wysterylizować. Jest to dość proste, wystarczy, że wygotujesz kubeczek przez około 5-7 minut we wrzącej wodzie. Możesz do tego wykorzystać garnuszek pamiętając, żeby kubeczek był całkowicie zanurzony w wodzie i nie dotykał dna. Na przykład w ten sprytny sposób – podobnie jak na zdjęciu poniżej.

sterylizacja kubeczka menstruacyjnego we wrzącej wodzie

Sterylizacja poprzez wygotowanie kubeczka we wrzącej wodzie

Sterylizacja kubeczka menstruacyjnego

Do sterylizacji można także użyć sterylizatora. Ten dostępny w naszym sklepie jest składany, dzięki czemu bardziej pojemny i podręczny. W momencie rozłożenia przypomina zwykły kubek (taki jak do wody). W nim umieszcza się kubeczek menstruacyjny. Następnie należy zalać go wodą, również tak by kubeczek był całkowicie zanurzony. Sterylizator trzeba umieścić w mikrofalówce lub w piekarniku. Podobnie jak przy sterylizacji w garnku, kubeczek musi spędzić kilka minut w wysokiej temperaturze. Podczas gdy woda wrze następuje dezynfekcja. Pamiętaj, aby nie zakrywać szczelnie sterylizatora, ponieważ musi pozostać ujście dla pary wodnej.

W ten sam sposób należy dezynfekować kubeczek zawsze przed i po miesiączce (możesz także w trakcie, ale nie ma takiej konieczności). Pomiędzy okresami powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonym woreczku materiałowym. Świetne są woreczki z ekologicznej juty to mega eko materiał!

Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?

Natomiast podczas trwania miesiączki, gdy właśnie opróżniłaś swój kubeczek menstruacyjny, opłucz go dokładnie pod bieżącą wodą. Z powodu braku takiej możliwości, np. publiczna toaleta bez umywalki w kabinie, możesz wykorzystać wodę z butelki lub wytrzeć dokładnie kubeczek menstruacyjny chusteczką higieniczną.

Jeśli się obawiasz takich sytuacji, to zastanów się nad posiadaniem dwóch kubeczków, z których jeden jest zawsze przygotowany do aplikacji (wysterylizowany uprzednio).

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne występują w dwóch rozmiarach S i M, co pozwala na lepsze dopasowanie dla każdej z kobiet. W celu dopasowania rozmiaru kubeczka musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

wymiary kubeczka menstruacyjnego

Rozmiary kubeczków Happy Cup

Obfitość krwawienia

Mniej obfita miesiączka – rozmiar S jest dla Ciebie

Nasilenie krwawienia jest średnie lub duże – wybierz rozmiar M

Wiek a kubeczek menstruacyjny

Dla nastolatek i młodych kobiet lepszym wyborem może się okazać kubeczek menstruacyjny o rozmiarze S, ponieważ jest mniejszy łatwiej go zaaplikować i następnie wyjąć.

Kubeczek menstruacyjny a ciąża

Jeśli już rodziłaś obydwa rozmiary mogą się okazać dla Ciebie odpowiednie. Raczej zaleca się kobietom po porodzie siłami natury wybrać kubeczek menstruacyjny o rozmiarze M. Podobnie jednak weź pod uwagę obfitość swojej miesiączki po porodzie oraz nową pozycję szyjki macicy – w przypadku, gdy jest nisko położona, wybierz rozmiar S.

Kubeczek menstruacyjny i położenie szyjki macicy

Jeśli Twoja szyjka macicy jest nisko osadzona, to krótszy rozmiar S, w efekcie, pomoże osiągnąć lepsze dopasowanie.

Styl życia

Jeśli jesteś aktywną kobietą, wysportowaną, to obydwa kubeczki się u Ciebie sprawdzą, przeanalizuj tylko powyższe czynniki.

W przypadku wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obydwu rozmiarów i sprawdzenie na sobie, który lepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zapasowy kubeczek menstruacyjny to ponad wszystko także alternatywa na różne nasilenia krwawienia podczas kolejnych dni miesiączki, a także dodatkowy na zmianę.

W tej sprawie można również wybrać się z kubeczkiem do lekarza ginekologa, który po zbadaniu budowy pochwy może doradzić czy dany rozmiar jest odpowiedni. 

Kubeczek menstruacyjny wady

Dla stosujących go kobiet jest ideałem. Niektóre Panie zwracają uwagę na możliwe odbarwianie się silikonu oraz nieprzyjemny zapach, który może pojawić się po wielomiesięcznym okresie stosowania. Taki kubeczek nadal można bezpiecznie używać, zachowując obowiązkowe zasady higieny jego użytkowania.

Kubeczki Happy Cup produkowane są z silikonu medycznego najwyższej jakości, który jest bezwonny, ale może przyjmować zapachy z otoczenia oraz odbarwiać się. Nie zmienia to jego właściwości i nadal pozostaje bezpieczny zapewniając Tobie pełną ochronę. Wydawałoby się wada, podczas gdy bardzo łatwo można temu zaradzić.

W momencie pojawienia się odbarwienia zanurz swój kubeczek menstruacyjny na kilka chwil w gorącej wodzie. Dodaj do niej ocet, sodę oczyszczoną, sól lub też kwasek cytrynowy. Zależnie co znajdziesz w swojej kuchni.

W sytuacji, gdy pojawił się nieprzyjemny zapach to najlepszą metodą jest wygotować kubeczek dłużej niż normalnie, około 20 minut. Proces ten można powtórzyć ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli chcesz zapobiec jakiejkolwiek z tych sytuacji, co kilka miesiączek wygotuj kubeczek trochę dłużej z dodatkiem którejś z wymienionych oczyszczających substancji. W ten sposób uchronisz się i przed odbarwianiem i przed zapachem.

Kobiety cieszące się, gdy odrywają co jest kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny opinie

Zastanawiasz się pewnie jakie są opinie na temat kubeczków menstruacyjnych. Zapoznaj się z historią Sami oraz Ani.


„Cudowny! Chyba po raz pierwszy nie mogłam się doczekać okresu, żeby móc skorzystać z kubeczka. Miesiączkuję już 10 lat i znam swoje ciało bardzo dobrze. Stwierdziłam, że warto coś zrobić dla siebie i planety. Jestem zachwycona. Pamiętam, jak świetnie się czułam, gdy po raz pierwszy zdecydowałam się na użycie tamponów. Ten komfort, brak uczucia, że coś nam cieknie, brak strachu przy wstawaniu, gdy na pupie może pokazać się wielka plama. No i okropne poranki, gdy zaspana, mimo wszystko, musiałam biec szybko do toalety, żeby, mówiąc wprost, nie doświadczyć krwi cieknącej po nogach. Więc jeżeli którąkolwiek kobieta korzysta z tamponów i dzięki ich swobodzie je pokochała, jeszcze większą miłością zapala do kubeczków menstruacyjnych. Mają wszystkie te plusy, które posiadają tampony, a nawet więcej. Można je trzymać wewnątrz przez 12 godzin, więc tak naprawdę zapomina się, że ma się okres. Są ekologiczne, ekonomiczne i po prostu wygodniejsze, zwłaszcza dla kobiet, które podróżują i przed jakimkolwiek wyjazdem w nieco mniej cywilizowane miejsce, musiały pakować masę środków czystości. Tutaj wystarczy tylko jedna. Mogę tak wymieniać w nieskończoność. Polecam każdej kobiecie. Mam nadzieję, że dzięki temu produktowi odczarujemy miesiączkę i to, że stała się tematem tabu. Można wręcz zaprzyjaźnić się ze swoim okresem, swoim ciałem i swoją kobiecością.” Sami

„Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do używania kubka menstruacyjnego, ale postanowiłam zaryzykować. Zaczęłam przeglądać rynek i zdecydowałam, że Happy Cup jest najlepszą opcją. To polski produkt, ma duży wybór kolorów, silikon jest certyfikowany. Nie zawiodłam się! Opakowanie jest śliczne, woreczek także i kubeczek rewelacja. Na początku miałam trudności ze stosowaniem, ale po kilku razach już się nauczyłam i teraz nie wyobrażam sobie miesiączki bez kubeczka menstruacyjnego. Polecam każdemu kto się zastanawia i nie jest pewien.”
Ania

Po więcej opinii zajrzyj na naszą stronę.

Podsumowując, dlaczego warto wybrać kubeczek menstruacyjny?

Ponad wszystko pamiętajcie, że najtrudniej przełamać się i zmienić standardowe myślenie. Korzyści jakie płyną ze stosowania kubeczków menstruacyjnych są tak duże, że raczej każda kobieta powinna spróbować. 94% kobiet, które zdecydowały się na stosowanie kubeczka jest zadowolona i poleca go swoim najbliższym.

Kubeczek menstruacyjny jest tak mały, a może tak wiele.

Pati.


Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Social Media

Popularne wpisy

Bądźmy w kontakcie

Powiadomienia o nowościach, nowych wpisach i promocjach

Happy Cup

Przeczytaj także,

jak dobrać kubeczek menstruacyjny
blog

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego może być trudny. Dopóki nie wiesz czego szukać. Nasz poradnik, jak dobrać kubeczek menstruacyjny, pomoże Ci określić prawidłowy rozmiar w

artykuł kubeczek menstruacyjny co to jest
blog

Kubeczek menstruacyjny co to jest?

Kształtem przypominający kwiat tulipana, mały pojemnik wykonany z medycznego silikonu o najwyższej jakości. To właśnie kubeczek menstruacyjny stanowi perfekcyjną alternatywę dla tamponów i podpasek. Komfort i wygoda jakie zapewnia są dużo większe niż przy stosowaniu tradycyjnych środków higieny podczas miesiączki.

instrukcja jak założyć kubeczek menstruacyjny
blog

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki są wspaniałym towarzyszem, w domu, w pracy, w podróży i podczas sportów. Pozwalają w pełni korzystać z dni, w których trwa miesiączka. Jak założyć kubeczek menstruacyjny prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

×
×

Koszyk

wow... Ta okazja jest szalona!

Minuty
Sekundy

skorzystaj z najlepszej oferty: