Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

instrukcja jak założyć kubeczek menstruacyjny

Kubeczki są wspaniałym towarzyszem, w domu, w pracy, w podróży i podczas sportów. Pozwalają w pełni korzystać z dni, w których trwa miesiączka. Jak założyć kubeczek menstruacyjny prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Nauka aplikacji początkującym Paniom może wydać się skomplikowana, dlatego warto przy pierwszych próbach założyć kubeczek menstruacyjny jeszcze przed miesiączką. Zredukujesz w ten sposób stres, poćwiczysz różne metody składania kubeczka i oswoisz się z jego wyjmowaniem.

Ponad wszystko, w całym procesie najważniejsze jest by się odprężyć. W sytuacjach stresowych mięśnie miednicy potrafią mocno się zaciskać. W efekcie utrudnia to założenie i wyjęcie kubeczka menstruacyjnego. Zrelaksuj się więc i najpierw zapoznaj się ze wszystkim co musisz wiedzieć!

Przed założeniem kubeczka menstruacyjnego

Zanim przejdziemy do tego jak założyć kubeczek menstruacyjny, istotną kwestią jest to jak należy go do tego przygotować. Po pierwsze, kubek musi być wysterylizowany przed pierwszym użyciem oraz zawsze przed kolejną miesiączką (i po jej zakończeniu).

Sterylizacja kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek umieść w naczyniu wypełnionym wrzącą wodą. Postaraj się zrobić to tak, żeby nie dotykał dna i był cały zanurzony w wodzie. Możesz do tego wykorzystać trzepaczkę kuchenną i wsadzić kubek do jej wnętrza. Wskazówkę jak to zrobić znajdziesz w innym artykule na blogu: Kubeczek menstruacyjny co to jest?

Wygotowywanie powinno trwać od 5 do 7 minut. Można zastosować także silikonowy sterylizator, który umieszcza się wraz z kubeczkiem w mikrofalówce lub w piekarniku na taki sam czas wrzenia.

Tak przygotowany kubeczek jest gotowy by go założyć. Musisz już tylko umyć dokładnie swoje ręce i się rozluźnić.

W celu założenia kubeczka menstruacyjnego należy go złożyć

Z pytaniem jak założyć kubeczek menstruacyjny ściśle wiąże się także pytanie jak go złożyć. Ponieważ złożony kubeczek zmniejsza swoją średnicę. Przypomina ona wtedy średnicę większego tamponu. Zaaplikowany kubeczek otwiera się wewnątrz Twojego ciała i dopasowuje do ścianek pochwy.

Metod składania kubeczków jest kilka, jednak trzy z nich są najpopularniejsze i najwygodniejsze. Spróbuj każdej i oceń, która Tobie najbardziej odpowiada. W poniższych punktach przedstawiam jak złożyć kubeczek menstruacyjny.

Złożenie typu C

Polega na złożeniu kubeczka tak, by kształt rantu przypominał literę C. Po pierwsze ściśnij kubek, aby go spłaszczyć i zegnij w środku łącząc oba końce.

Instrukcja jak złożyć kubeczek menstruacyjny w typ C
Kubeczek złożony w literę C przed aplikacją

Złożenie typu 7

W tej metodzie rant będzie przypominał cyfrę 7. Ściśnij i spłaszcz kubeczek, a następnie przeciągnij jego prawy górny róg w dół do przeciwległego brzegu podstawy.

Instrukcja jak złożyć kubeczek menstruacyjny w cyfrę 7
Kubeczek złożony w cyfrę 7 przed aplikacją

Złożenie typu muszelka (punch down)

Palcem wskazującym wciśnij krawędź kubeczka w kierunku jego dna. Następnie ściśnij kubeczek drugą dłonią, wysuń palec i złap mocno u dołu, aby się nie rozłożył.

Instrukcja jak złożyć kubeczek menstruacyjny w muszelkę
Kubeczek złożony w muszelkę przed aplikacją

Oto jak założyć kubeczek menstruacyjny

Wiesz już jak przygotować kubeczek do aplikacji i jakie są metody jego złożenia. Teraz przedstawię Ci jak prawidłowo założyć kubeczek menstruacyjny.

 • Zrelaksuj się. Dobrym trikiem jest podjęcie pierwszych prób założenia kubeczka pod ciepłym prysznicem. Łatwiej będzie się rozluźnić i zniwelować stres spowodowany krwią. 
 • Założenie kubeczka menstruacyjnego przebiega prościej, gdy wykorzystuję się wodę jako naturalny smar. Opłucz więc swój kubek tuż przed aplikacją.
 • Możesz założyć swój kubeczek menstruacyjny Happy Cup w różnych pozycjach: siedząc, kucając lub stojąc z jedną nogą podniesioną wyżej. Na początku przygody z kubeczkiem sprawdź każdą z nich w poszukiwaniu najlepszego dopasowania dla Ciebie.
 • Złóż kubeczek na wzór jednej z metod i trzymaj go mocno.
 • Weź głęboki oddech, odpręż się.
 • Rozszerz nogi, jedną dłonią delikatnie rozchylaj swoje wargi sromowe, podczas gdy drugą wkładaj powoli kubeczek do pochwy.
 • Przesuwaj go pod kątem w górę i do tyłu jednocześnie (nie prosto w górę, a bardziej w kierunku kości ogonowej). Do momentu, aż cały kubeczek Happy Cup znajdzie się w środku.

Pięknie, udało Ci się!

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego prosta jak aplikacja tamponów
 • Pojemnik menstruacyjny powinien znajdować się w pochwie niżej niż umieszcza się tampon. Jednak w taki sposób byś nie odczuwała dyskomfortu. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze to możesz ulokować kubeczek trochę wyżej.

 • Po założeniu kubeczka menstruacyjnego zwolnij uścisk i pozwól mu się otworzyć.

 • Zawsze upewnij się czy zrobił to prawidłowo. Złap podstawę kubeczka, ściśnij ją i obróć go dookoła. Możesz też lekko pociągnąć w dół. W ten sposób kubek dopasuje się do ścianek pochwy i zassie. Zapobiegnie to wyciekom.

Pozycja założonego kubeczka

Kubeczek menstruacyjny założony znajduję się w środku
 • Upewnij się drugi raz czy kubeczek się otworzył. Delikatnie przesuń palcem po jego podstawie. Jeśli poczujesz jakieś zagniecenia obróć go ponownie, aż całkowicie się otworzy i uszczelni.

 • Sprawdziłaś i kubeczek nie ma żadnych zagnieceń? Brawo, udało Ci się założyć Twój kubeczek menstruacyjny Happy Cup! Uśmiechnij się do siebie, czeka Cię 12 godzin komfortu.

Bezpieczna aplikacja

Założony kubeczek menstruacyjny sprawdzamy jeszcze raz

Jak używać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny Happy Cup zapewnia Tobie długotrwałą ochronę do 12 godzin. W tym czasie możesz swobodnie korzystać z toalety, uprawiać sporty, pływać, czy spędzać czas w dowolny sposób. Także możesz spać z zaaplikowanym kubeczkiem.

Częstotliwość opróżniania kubeczka musisz dopasować do swojej obfitości miesiączki. W bardziej obfite dni możliwe, że będziesz musiała to robić częściej niż co 12 godzin. Przez pierwsze miesiączki nauczysz się jaki rytm jest dla Ciebie najlepszy wyjmując kubeczek przykładowo co 4 – 6 godzin i obserwując. Średnio kobiety opróżniają kubek od 2 do 4 razy na dobę.

Używając kubeczek menstruacyjny Happy Cup stosuj się do zaleceń zamieszczonych w instrukcji obsługi dołączonej do zamówienia. Przestrzegaj także zasad o tym jak założyć kubeczek menstruacyjny oraz dbaj o jego higienę.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

 • Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła.
 • Przyjmij wygodną dla Ciebie pozycję, możesz wybrać taką jak przy założeniu kubeczka.
 • Zrelaksuj się, to bardzo ważne.
 • Wykonaj kilka ruchów prących, aby obniżyć kubeczek. Wsuń palce do pochwy i złap podstawę kubka. Ściśnij ją dwoma lub trzema palcami. Nie ciągnij za końcówkę kubeczka. W przypadku trudności z odessaniem delikatnie wsuń palec pomiędzy kubeczek a ścianę pochwy i lekko go od niej odciągnij.
 • Przesuwaj kubeczek w dół kołysząc nim na boki (prawo, lewo). Cały czas trzymaj go w pozycji pionowej, żeby uniknąć rozlania zawartości. W końcowym momencie ostrożnie wyjmij jedną krawędź z pochwy, przechyl kubek do góry i wyjmij drugą.
 • Trzymaj mocno swój kubeczek, wylej jego zawartość do toalety lub zlewu.

Przygotowanie kubka do dalszego użytku

 • Przed ponownym założeniem kubeczek menstruacyjny należy umyć. Najlepiej najpierw opłukać go zimną wodą, a następnie ciepłą. Dodatkowo możesz także użyć łagodnego mydła (bez żadnych drażniących dodatków). Przemyj kubek pamiętając o oczyszczeniu dziurek i dokładnie opłucz. 

 • Twój kubeczek Happy Cup jest przygotowany do ponownej aplikacji. A jak założyć kubeczek menstruacyjny już wiesz.

  Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu oraz do sekcji Najczęściej zadawane pytania na stronie głównej. Możesz też napisać do mnie wiadomość lub zostawić komentarz.

Dlaczego kubeczek menstruacyjny nie otwiera się?

Kwestia jak założyć kubeczek menstruacyjny może się okazać dla początkujących użytkowniczek skomplikowana. Po pewnym czasie wszystkie nabierają wprawy i radzą sobie z tym świetnie.

Kubeczek może się nie otwierać z powodu nieodpowiednio przeprowadzonej aplikacji, stresu towarzyszącego podczas niej lub źle dobranego rozmiaru.

W sytuacji, gdy Twój kubeczek nie otwiera się to w pierwszej kolejności złap jego podstawę i obracaj go dookoła, co jakiś czas lekko pociągnij w dół. Takie działanie pozwoli mu się rozłożyć i odpowiednio zassać do ścianek. Po chwili upewnij się ponownie czy się otworzył i w razie potrzeby znowu go obróć.

W sytuacji, gdy to nie pomaga spróbuj innej metody złożenia kubeczka i/lub innej metody aplikacji. Pamiętaj także, aby się rozluźnić, gdy się stresujesz Twoje mięśnie zaciskają się, co może również utrudniać prawidłowe otwarcie się kubka.

Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka?

Uwaga! Nie każdego to spotka, ale może się zdarzyć. Po pierwsze, nie zniechęcaj się, tylko spokojnie przeanalizuj poniższe elementy.

Ważnym jest, by odpowiednio dobrać rozmiar, w tym celu zmierz szyjkę macicy lub dla pewności wybierz zestaw startowy S+M. Kolejnym powodem jest nie otwarcie się kubeczka, co omówiono w poprzednim punkcie. Przeciek może bezpośrednio wynikać z błędów podczas aplikacji oraz braku wprawy.

Zwróć także uwagę na częstotliwość z jaką opróżniasz kubeczek. Może powinnaś to robić częściej? Kubek może przeciekać w wyniku przepełnienia.

Kubeczek menstruacyjny położenie szyjki macicy

Położenie szyjki macicy ma znaczenie przy doborze rozmiaru kubeczka oraz podczas aplikacji. Krew menstruacyjna płynie z macicy właśnie przez tę szyjkę. Jeżeli kubeczek nie znajdzie się idealnie pod nią, krew będzie spływać obok niego. Nie martw się, zmierzenie szyjki nie jest trudne. Najlepiej wykonać pomiar w pierwszy dzień miesiączki oraz w ostatni, ponieważ szyjka macicy zmienia swoje położenie.

Przed wykonaniem pomiaru umyj dokładnie swoje ręce. Pomiar wykonaj na siedząco lub na stojąco (w wygodnej dla Ciebie pozycji). Następnie włóż palec wskazujący do pochwy aż do momentu, gdy wyczujesz szyjkę macicy. W dotyku przypomina dotknięcie czubka nosa.

Kiedy poczujesz szyjkę macicy, zatrzymaj się i zwróć uwagę na punkt, w którym palec wystaje z otworu pochwy. Zaznacz to miejsce swoim kciukiem i wyjmij palec z pochwy. Dzięki temu określisz wysokość swojej szyjki macicy.

Mierzenie szyjki macicy palcem wskazującym

Jeżeli Twoja szyjka macicy jest niska lub pomiędzy niską a średnią długością, to wybierz kubeczek o rozmiarze S. Jeżeli natomiast jej długość znajduje się w przedziale od średniej do wysokiej, lub więcej, wybierz rozmiar M.

Kubeczek menstruacyjny po porodzie

Kubeczki menstruacyjne są całkowicie bezpieczne w stosowaniu po porodzie, weź tylko pod uwagę kilka następujących kwestii.

Nie zaleca się używania kubeczka podczas krwawienia poporodowego. W zasadzie dopiero jak skończy się Twój okres połogu. Może to zająć od 6 do 8 tygodni.

Po tym czasie skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem, niektóre kobiety regenerują się szybciej niż inne. Jeżeli dostaniesz zielone światło od ginekologa nic nie stoi na przeszkodzie byś znów używała swojego kubeczka.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny najlepiej jest nabyć u producenta. Dzięki temu zyskuje się pewność najlepszej ceny oraz gwarancję jakości.

Kupując w naszym sklepie masz pewność, że kupujesz produkt bezpośrednio od polskiego producenta.

Happy Cup jest produkowany z najwyższej jakości silikonu medycznego oraz posiada niezbędne certyfikaty. Jest to całkowicie bezpieczny materiał dla Twojego ciała. Nie powoduje podrażnień, suchości, powstawania brzydkich zapachów. Kubeczki Happy Cup są przyjazne dla środowiska, można je stosować do 10 lat. Zupełnie eliminują potrzebę korzystania z podpasek i tamponów. Dodatkowo przy ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych składników pochodzenia zwierzęcego – vegan friendly.

Kubeczki Happy Cup są tak zaprojektowane, by były dla Ciebie bezproblemowe i proste w użyciu.


Dziękuję za przeczytanie artykułu o tym jak założyć kubeczek menstruacyjny.
Serdecznie zapraszam do innych postów na blogu.

Wszystkiego dobrego!

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Social Media

Popularne wpisy

Bądźmy w kontakcie

Powiadomienia o nowościach, nowych wpisach i promocjach

Happy Cup

Przeczytaj także,

jak dobrać kubeczek menstruacyjny
blog

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego może być trudny. Dopóki nie wiesz czego szukać. Nasz poradnik, jak dobrać kubeczek menstruacyjny, pomoże Ci określić prawidłowy rozmiar w

artykuł kubeczek menstruacyjny co to jest
blog

Kubeczek menstruacyjny co to jest?

Kształtem przypominający kwiat tulipana, mały pojemnik wykonany z medycznego silikonu o najwyższej jakości. To właśnie kubeczek menstruacyjny stanowi perfekcyjną alternatywę dla tamponów i podpasek. Komfort i wygoda jakie zapewnia są dużo większe niż przy stosowaniu tradycyjnych środków higieny podczas miesiączki.

instrukcja jak założyć kubeczek menstruacyjny
blog

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki są wspaniałym towarzyszem, w domu, w pracy, w podróży i podczas sportów. Pozwalają w pełni korzystać z dni, w których trwa miesiączka. Jak założyć kubeczek menstruacyjny prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

×
×

Koszyk

wow... Ta okazja jest szalona!

Minuty
Sekundy

skorzystaj z najlepszej oferty: