Wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego może być trudny. Dopóki nie wiesz czego szukać. Nasz poradnik, jak dobrać kubeczek menstruacyjny, pomoże Ci określić prawidłowy rozmiar w kilku prostych krokach. Chcemy mieć pewność, że będziesz dobrze się czuła ze swoim wyborem, dlatego wszystko opisaliśmy szczegółowo.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny - rozmiary
Happy Cup występuje w dwóch rozmiarach: mniejszy S oraz większy M. Taki podział zapewnia idealne dopasowanie.
Budowa wewnętrzna każdej z nas jest anatomicznie wyjątkowa, dlatego ważne jest byś przeanalizowała poniższe zależności. Najważniejsze z nich to wysokość Twojej szyjki macicy oraz obfitość miesiączki. Pozostałe mogą być dla Ciebie dodatkowym wyznacznikiem.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – szyjka macicy
Szyjka macicy tworzy przejście między dolnym końcem macicy a górną częścią pochwy. Jest jak strażnik i drzwi do Twojej macicy. Pilnuje by nic, poza spermą, się do niej nie przemieściło. Natomiast, wypuszcza ona z wnętrza macicy (tak!) dzieci, śluz oraz właśnie krew miesiączkową. Ponieważ to z szyjki płynie krew menstruacyjna, dlatego tak ważne jest by ją uwzględnić podczas wyboru kubeczka i przy jego aplikacji.
Szyjka macicy w różnych fazach cyklu wygląda trochę inaczej oraz może zmieniać swoje położenie. To całkowicie normalne zjawisko. Znajomość jej wysokości pomoże Ci określić czy potrzebujesz kubeczek o rozmiarze S czy M.
Wysokość szyjki najlepiej jest zmierzyć kilka razy w ciągu miesiączki, aby uzyskać najlepszy obraz tego, co robi i potrzebuje Twoje ciało. Jeśli jesteś ciekawa jak układa się ona podczas całego Twojego cyklu, możesz to oczywiście zrobić częściej. Najłatwiej będzie wykonać pomiar pod prysznicem, by poczuć się zrelaksowaną. Istotne jest byś nie robiła tego na leżąco, lub bezpośrednio po/w trakcie pobudzenia/stosunku seksualnego.
Twoja szyjka macicy kształtem przypomina mały pączek (zdjęcia dla odważnych), a w dotyku czubek nosa. Bardzo rzadko jest szpiczasta.
Tuż przed rozpoczęciem pomiaru zadbaj o czystość swoich rąk. Następnie wsuń powoli palec wskazujący do pochwy. Zatrzymaj się w momencie, gdy wyczujesz swoją szyjkę. Kciukiem zaznacz miejsce na palcu, gdzie wchodzi on do wnętrza pochwy.
WSKAZÓWKA → Na prezentowanym modelu szyjka macicy jest bardzo wysoka.
WSKAZÓWKA → Jeśli czujesz coś innego niż miękkie ściany pochwy, najprawdopodobniej jest to właśnie szyjka macicy, nawet jeśli wydaje się, że nie jest tam, gdzie się tego spodziewałaś.
Najbardziej dokładnym pomiarem długości szyjki macicy jest oparcie się o wynik centymetrowy. Wyjmij swój palec z pochwy pamiętając o zaznaczeniu kciukiem miejsca, gdzie stykał się z jej ujściem. Następnie zmierz linijką odległość od kciuka do końca palca wskazującego.
Jaką mam szyjkę macicy…
W celu uzyskania jak najlepszego dopasowania kubeczka menstruacyjnego, powinien on całkowicie znajdować się wewnątrz pochwy. Szyjka macicy może znajdować się nad nim lub w jego wnętrzu. Ogonek w razie potrzeby można przyciąć, o czym będzie w dalszej części postu. Po dokonaniu magicznych (i wyzywających) pomiarów długości szyjki, przejdźmy do analizy wyników.
Wysoka szyjka macicy
≥ 5,5 cm
Jeśli ledwo mogłaś dosięgnąć swojej szyjki, lub nie mogłaś, bądź pomiar linijką wskazał 5,5 cm lub więcej, to posiadasz wysoką szyjkę macicy. Preferowanym rozmiarem jest w tej sytuacji M. Nie ma przeciwwskazań dla stosowania rozmiaru S, ale jego wyjęcie może okazać się trudniejsze.
Średnia szyjka macicy
4,5 – 5,5 cm
Jeśli po umieszczeniu palca w pochwie wyczuwasz swoją szyjkę między drugą a trzecią kostką (choć to mniej dokładny pomiar, może być pomocny) lub dokonałaś pomiaru linijką i otrzymałaś wynik między 4,5 cm a 5,5 cm, to posiadasz średniej długości szyjkę macicy. W tej sytuacji powinnaś raczej wybrać rozmiar S lub M, jeśli znajdujesz się bliżej górnej granicy (uzależnij wybór także od obfitości miesiączki).
Niska szyjka macicy
4,4 cm lub mniej
Jeśli szyjka macicy była blisko otworu pochwy, w Twoim przypadku jest niska. Oznacza to, że wybór kubeczka jest dużo bardziej ograniczony. Musisz wtedy poszukać takiego, który jest przeznaczony specjalnie dla niskiej szyjki macicy.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – obfitość miesiączki
Obfitość krwawienia miesiączkowego zazwyczaj jest nasilona w pierwszych dwóch dniach trwania okresu, a następnie maleje. W ostatnich dniach może to być po prostu plamienie. Wszystko zależy jednak od indywidualnego charakteru Twojej miesiączki.
Jeśli masz lekką obfitość, zdecydowanie dla Ciebie jest Happy Cup S. W przypadku, gdy Twój okres jest średnio nasilony i/lub obfity, wybierz Happy Cup M. Podczas gdy, posiadasz bardzo obfite miesiączki, to również zdecyduj się na rozmiar M, pamiętając o częstszym opróżnianiu.
Poniżej tabela, która pomaga połączyć w całość wysokość szyjki i obfitość miesiączki.
Zastanawiasz się jak rozpoznać obfitość swojej miesiączki?
Linia podziału pomiędzy normalnym a obfitym krwawieniem wynosi 80 ml podczas całej miesiączki. Ciężko jednak to zmierzyć w przyziemny sposób, więc skorzystaj z poniższych wskazówek.
HAPPY CUP ROZMIAR S
- Plamienie – jedna do kilku kropel krwi, wymagające jedynie wkładki higienicznej
- Bardzo lekkie krwawienie – konieczność zmiany tamponu lub wkładki o niskiej chłonności raz lub dwa razy dziennie, zależnie od preferencji może to być częściej
- Lekkie krwawienie – konieczność zmiany tamponu lub podpaski o niskiej lub regularnej chłonności dwa lub trzy razy dziennie, zależnie od preferencji może to być częściej
HAPPY CUP ROZMIAR M
- Umiarkowane krwawienie – zmiana normalnej podpaski chłonnej lub tamponu co 3-4 godziny;
- Obfite krwawienie – konieczność zmiany tamponu lub podpaski o wysokiej chłonności co 3-4 godziny, lub wedle własnego samopoczucia częściej
- Bardzo obfite krwawienie – ochrona podstawowymi środkami higienicznymi prawie nie działa, trzeba zmieniać tampon lub podpaskę o najwyższej chłonności co 1-2 godziny.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – budowa ciała
Każda kobieta ma indywidualną budowę ciała oraz indywidualną budowę wewnętrzną. Jeśli przeanalizowałaś już wysokość swojej szyjki oraz obfitość miesiączki, to poniższa tabela może Ci dodatkowo pomóc w decyzji.
Tabela uzależnia wzrost, budowę ciała oraz poród siłami natury od rozmiaru preferowanego kubeczka. Budowa ciała od lewej rozumiana jest jako: drobna, średnia, korpulentna.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – wiek
Z biegiem lat nasze mięśnie stają się mniej elastyczne. Większy kubeczek jest im łatwiej utrzymać. Graniczną linię wyznacza umownie 30 rok życia. Panie, które już go ukończyły powinny wybrać raczej ten większy rozmiar.
Dla nastolatek, dziewic i młodych kobiet rozmiar S będzie wygodniejszy w użyciu, ponieważ jest mniejszy. Aplikacja i wyjęcie kubeczka będą prostsze.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – poród
Dodatkowo wpływ mają także przebyte ciąże i porody, które również rozluźniają mięśnie miednicy. Te przebyte siłami natury szczególnie. Po porodzie zaleca się raczej wybrać rozmiar M. Posiada szerszą średnicę, która ułatwi mięśniom jego utrzymanie.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – aktywność fizyczna
Kubeczek świetnie sprawdza się u osób aktywnych fizycznie. Może być używany podczas kąpieli i różnych sportów. Zasadniczo obydwa rozmiary kubeczków mogą się u Ciebie sprawdzić, przeanalizuj tylko powyższe czynniki. Osobom o bardzo silnych mięśniach dna miednicy zaleca się kubeczki o rozmiarze S.
W przypadku wątpliwości w doborze rozmiaru lub sporych różnic w obfitości poszczególnych dni miesiączki, dobrym rozwiązaniem jest także wybranie zestawu Happy Cup S+M. Można przetestować obydwa kubeczki i mieć zawsze jeden na zmianę. Dobry starter dla każdego!
Obserwuj własne ciało… i co zrobić z ogonkiem
Ponad wszystko pamiętaj, że każda z nas jest wyjątkowa. Obserwuj swoje ciało i powyższe wskazówki odnieś indywidualnie do siebie. Nikt poza Tobą nie zna Cię tak dobrze jak Ty. Im więcej wiesz o sobie tym lepiej jesteś w stanie zrozumieć swój organizm.
Posiadanie kubeczka może pomóc w takich obserwacjach. Panie czasami obawiają się widoku krwi w kubeczku, choć na podpaskach i tamponach również ją oglądają. Nie jest to problematyczne, dość łatwo się do tego przyzwyczaić. Nie ma jej tak dużo jak może się wydawać. Co więcej, jej widok może pomóc Ci kontrolować Twój stan zdrowia.
Podczas gdy, dotknie Cię jakieś zapalenie, infekcja czy inna choroba, Twoja krew miesiączkowa będzie reagować na te zmiany. Jeśli zmieni barwę lub wyda Ci się dziwna, może to być sygnał by udać się do ginekologa i skonsultować z nim swoje obserwacje. Dzięki temu, możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym jej stadium.
O co chodzi z tym „ogonkiem”?
Ogonek jest po to, by dopasować się jak najlepiej do każdego ciała i różnych wysokości szyjki macicy. Na początku użytkowania nie odcinaj go. Obserwuj swoje ciało przez pierwszą miesiączkę. Jeśli będziesz odczuwała dyskomfort u ujścia pochwy, odetnij kawałek ogonka. Najlepiej nie cały od razu, gdyż możliwe, że odrobina już wystarczy. Czynność powtórz, aż będziesz czuła się komfortowo.
Ogonek można odciąć całkowicie, nie wpłynie to na skuteczność działania kubeczka. Pamiętaj jednak, by wykonywać to ostrożnie i nie uszkodzić podstawy kubka.
Przykłady klientek
Wciąż nie masz pewności jaki rozmiar jest dla Ciebie? Zapoznaj się z przykładami kilku kobiet prezentujących różne style miesiączkowania i charakterystyki ciała. Może odnajdziesz w nich wskazówkę idealną dla Ciebie.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny – wkładka domaciczna
Nie ma przeciwwskazań do stosowania kubeczka menstruacyjnego Happy Cup, gdy posiadasz wkładkę domaciczną. Wiele kobiet skutecznie łączy te dwa elementy. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od Twojej budowy wewnętrznej i najlepiej skonsultuj swoją decyzję z lekarzem ginekologiem.
Czym różni się kubeczek od tamponu?
Kubeczek i tampon to dwa różne bieguny świata menstruacji. Zobacz jak wiele je różni.
Po pierwsze, kubeczek menstruacyjny jest o wiele bardziej pojemny niż tampon. Dodatkowo, nie wchłania krwi ani śluzu, więc nie prowadzi do wysuszenia się ścianek pochwy. Kubeczek jedynie gromadzi krew w swoim wnętrzu.
Wykonany jest z silikonu medycznego najwyższej jakości, co skutecznie chroni przed jakąkolwiek interakcję materiału z Twoim ciałem. Tampony najczęściej wykonane są z bielonej chlorem bawełny, która może posiadać szkodliwe dioksyny, a to są substancje rakotwórcze.
Dzięki temu, że kubeczki są bardziej pojemne oraz neutralne dla Twojego organizmu, można je nosić dłużej niż tampony (do 12 godzin, zależnie od Twojej obfitości miesiączki) oraz są zdrowszym rozwiązaniem. Średnio kobiety zmieniają kubeczki 3-4 razy na dobę, tampony natomiast co 2-4 godziny. Jeden kubeczek sprawdzi się na mniej i bardziej obfite dni.
Kubeczek menstruacyjny Happy Cup to także rozwiązanie bardziej ekologiczne niż tampony. Jeden kubeczek wystarcza na około 10 lat. Co miesiąc tony tamponów lądują na wysypiskach, w lasach, morzach i oceanach. Dla środowiska to raczej dość spora różnica.
Jest to także różnica dla Twojego portfela. Tampony musisz kupować regularnie co miesiąc. Natomiast kubeczek to zakup jednorazowy. Nawet przy wyborze praktycznego zestawu startowego S+M, zakup zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania.
Nie musisz się też martwić czy na pewno masz zapas tamponów na miesiączkę, która nadchodzi lub właśnie nadeszła. Kubeczek wystarczy wysterylizować przez kilka minut i jest gotowy do użytku.
Przy stosowaniu kubeczka możesz w pełni korzystać ze sportów, wakacji, podróży. Długa ochrona, pełna szczelność, niewyczuwalność oraz brak sznureczka od tamponów zapewnią Ci pełen komfort.
To nowa, lepsza forma spędzenia miesiączki, dlaczego miałabyś nie skorzystać?